Bishop of Cape Town
b. 1809-10-03
d. 1872-09-01
Robert Gray, Bishop of Cape Town, was born on 3 October 1809 and educated at University College, Oxford, where he graduated with a BA in 1831.1 He was ordained deacon in 1833, priested in 1834, appointed honorary canon of Durham in 1846, and consecrated bishop of Cape Town on 29 June 1847.2 He took up residence in South Africa the following year.3 During his tenure, he divided the diocese into several parts, establishing five new bishoprics. He died on 1 September 1872 in South Africa.4
  • 1. Nicholas Pocock, rev. Peter Hinchliff, Gray, Robert, Oxford Dictionary of National Biography.
  • 2. Ibid.
  • 3. Ibid.
  • 4. Ibid.
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Bishop of Cape Town. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/cape_town_bishop.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)