Corry, Henry Thomas Lowry
b. 1803-03-09
d. 1873-03-06
Henry Thomas Lowry Corry, secretary to the Admiralty, was born in Dublin on 9 March 1803 and educated at Christ Church, Oxford.1 He entered the House of Commons in 1825 as Conservative member for his family's constitutency of Tyrone County and served as comptroller of the household (1834-35), junior lord of the admiralty (1841-45), and as secretary to the admiralty (1845-46, and 1858-59).2 In 1866-67 he became vice-president of the Council on Education and in March 1867 first lord of the admiralty, with a seat in the cabinet.3 Corry retained his connection with his Tyrone constituency until his death in Bournemouth on 6 March 1873.4
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Corry, Henry Thomas Lowry. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/corry_htl.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)