Fitzgerald, Sir William Robert Seymour Vesey
b. 1818
d. 1885-06-28
Sir William Robert Seymour Vesey Fitzgerald was educated at Christ Church, Oxford, where he matriculated in 1833, and at Oriel, where, in 1835, he won the Newdigate Prize.1 Called to the bar at Lincoln's Inn in 1839, he represented the constituency of Horsham, Sussex, in the House of Commons in 1848, 1852-65, and 1874-75.2
In February 1858 he was appointed undersecretary of state for foreign affairs, remaining at that post to June 1859.3 Fitzgerald died at his home in London on 28 June 1885.4
Biographical information for this person is not yet complete.
Mentions of this person in the documents
Places in this document

London

The Colonial Despatches Team. Fitzgerald, Sir William Robert Seymour Vesey. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/fitzgerald_wrsv.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)