Hills, George
b. 1816
d. 1895
George Hills, bishop designate of British Columbia, was born at Egthorne, near Dover. He was educated at University College, Durham, receiving a BA in 1835 and MA in 1838. Ordained in 1840, he became honorary canon of Norwich and vicar of Great Yarmouth in 1850.
In 1859, in Westminster Abbey, Hills was consecrated Bishop of Columbia; he remained in charge of the Victoria Diocese from 1860 to 1892. In 1879 the separate dioceses of New Westminster and Caledonia were formed. Hills died at Parham vicarage, in Suffolk, England, 1895.
Crockfords 1870, p. 155; Clergy List 1858. See also UBCSPCOLL, Anglican Archives at VST.More info: London Times 28 February 1859, p. 12, British Colonist 3 June 1956, p. 5. BCPO 98.2. Dictionary of Canadian Biography (Toronto: University of Toronto Press, 1966-) Vol.12.
Biographical information for this person is not yet complete.
Mentions of this person in the documents
Places in this document

British Columbia

New Westminster

Victoria

The Colonial Despatches Team. Hills, George. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/hills_g.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)