Peel, Major General Jonathan
b. 1799-10-12
d. 1879-02-14
Maj. Gen. Jonathan Peel was born on 12 October 1799, the fifth son of the first Sir Robert Peel. He was educated at Rugby and the Royal Military College at Sandhurst, obtaining a commission in 1815 and becoming captain in 1821.1
In 1826, he was elected member of Parliament for Norwich and represented Huntingdon from 1831 to 1868. Peel was surveyor general of the ordinances from 1841 to 1846 under his brother's second administration.He became a major-general in 1854 and a lieutenant general in December 1859. He was appointed secretary of state for war in 1858 and again in 1866-67 under Derby's third administration. Peel died on 13 February 1879.2
  • 1. Emma Eadie, Peel, Jonathan, Oxford Dictionary of National Biography.
  • 2. Ibid.
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Peel, Major General Jonathan. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/peel_j.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)