Seymour, Sir George Francis
b. 1787-09-17
d. 1870-01-29
Sir George Francis Seymour, naval officer, was born on 17 September 1787. He served with distinction in several battles during the Napoleonic wars, including Trafalgar, and was later severely wounded by grapeshot at Santo Domingo.1
After the wars, Seymour served as sergeant-at-arms in the House of Lords and later was master of robes to William IV. In 1841 he was appointed a lord of the Admiralty and commander of the Royal Navy's pacific station until 1848. From 1851 to November 1853 Seymour was commander in chief of the North America and West Indies station. He was eventually promoted to admiral of the fleet in 1866. He died on 29 January 1870.2
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Seymour, Sir George Francis. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/seymour_gf.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)