Seymour, Rear Admiral Michael
b. 1802-12-03
d. 1887-02-23
Rear Admiral Michael Seymour was born on 3 December 1802. After studying at the Royal Naval College at Portsmouth, he joined active service with the Royal Navy, travelling to the Mediterranean, Algiers, South America, and the eastern Pacific.1
He was promoted lieutenant on 12 September 1822 and commander on 6 December 1824, and he served as flag-captain on various ships from 1841 to 1848. In 1854, Seymour became captain of the fleet in the Baltic; on 27 May 1854 he was promoted rear-admiral. In 1856, he took command of the China Station, and at the end of his three-year term in 1859 he was nominated a GCB. 2
He represented Devonport in Parliament from 1859 to 1863, then served as commander in chief at Portsmouth from March 1863 to March 1866. Retiring in 1870, Seymour became vice admiral of the United Kingdom in 1875. He died at his home in Hampshire on 23 February 1887.3
  • 1. J.K.Laughton and Andrew Lambert, Seymour, Sir Michael, Oxford Dictionary of National Biography.
  • 2. Ibid.
  • 3. Ibid.
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Seymour, Rear Admiral Michael. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/seymour_m.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)