Stephenson, William Henry
William Henry Stephenson joined the Treasury as a junior clerk on 23 March 1827, serving until 22 May 1838, when he was promoted to assistant clerk.1 From 8 September 1841 to July 1846, Stephenson served as private secretary to the first lord; from 15 November 1850 to 12 August 1851 he was private secretary to the chancellor of the exchequer.2 He was also clerk of parliamentary accounts from 22 March to 15 November 1850. On 25 February 1851, Stephenson was promoted to senior clerk, remaining there to 20 February 1852, when he was made principal clerk assistant.3 From 4 July 1856 to 9 December 1862 he served as principal clerk, resigning in 1862 to accept the appointment of chairman of the Board of Inland Revenue.4
  • 1. Great Britain, Parliament, Accounts and Papers of the House of Commons, (House of Commons, vol.33, 1849), 4.
  • 2. Michael W. Pharand, Benjamin Disraeli Letters: 1865-1867, Volume IX, Volume 9, (University of Toronto Press, 2013).
  • 3. Hamilton to Rogers, 5 June 1862, 5579, CO 305/19, 559.
  • 4. Pharand, Benjamin Disraeli Letters.
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Stephenson, William Henry. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/stephenson_wh.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)