Brew, Chartres
b. 1815-12-31
d. 1870-05-31
Chartres Brew was born in County Clare, Ireland, on 31 December 1815. He enlisted in the Royal Irish Constabulary in 1840, and became assistant commissary-general on 1 February 1856, during the Crimean War.1 In 1857 he was appointed inspector of the constabulary in the city of Cork and in 1858 chief inspector of police for British Columbia.2
Brew left England for Victoria on 4 September 1858 and, after being shipwrecked off the Atlantic coast, arrived in Victoria on 8 November. In January 1859 Douglas appointed Brew chief gold commissioner. He but soon became dissatisfied with the lack of an organized police force and on 23 April 1859 threatened to resign from government service. Douglas pursuaded him to stay on and in May 1859 appointed him chief inspector of police. He subsequently held appointments as chief magistrate in New Westminster, acting treasurer of British Columbia, and acting chief commissioner of lands and works.3
From 1864 to 1868, he also served as an appointed member of the colony's Legislative Council.8 He died at Richfield, BC, on 31 May 1870, after suffering from acute attacks of rheumatism.
  • 1. Margaret A. Ormsby, Brew, Chartres, Dictionary of Canadian Biography Online.
  • 2. Ibid.
  • 3. Ibid.
  • 4. Ibid.
Biographical information for this person is not yet complete.
Mentions of this person in the documents
People in this document

Douglas, James

Places in this document

British Columbia

New Westminster

Victoria

The Colonial Despatches Team. Brew, Chartres. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/brew_c.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)