Maberly, William Leader
b. 1798-05-07
d. 1885-02-06
William Leader Maberly, auditor, was born on 7 May 1798. He entered the army as lieutenant on 23 March 1815, rising to captain, major, and lieutenant colonel before his retirement from the army on 1 July 1881. Maberly was also an MP, representing Westbury in 1819-20, Northampton from 1820 to 1830, Shaftesbury in 1831-32, and Chatham from 1832 to 1834. He served as as surveyor-general of the ordnance from 1831 to 1832, clerk of the ordnance in 1833-34, and commissioner of customs from 1834 to 1836, before entering the post office, where he worked as a joint secretary from 1836 to 1846 and as a permanent secretary from 1846 to 1854. Maberly then transferred to the Board of Audit, remaining there from 1854 to 1866. He died at his home, 23 Gloucester London, on 6 February 1885.1
Mentions of this person in the documents
Places in this document

London

The Colonial Despatches Team. Maberly, William Leader. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/maberly_wl.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)