Hamilton, George Alexander
b. 1802-08-29
d. 1871-09-17
Hamilton was Secretary of the Treasury from March to December 1852, and again from March 1858 to January 1859, when he was appointed permanent secretary. He became a member of the Privy Council on 7 August 1869. He died at Kingstown, Ireland, on 17 September 1871.2
George Alexander Hamilton was born at Tyrellas, County Down, Ireland, on 29 August 1802. He attended Rugby School and Trinity College, Oxford, receiving a BA degree in 1822. He ran for the seat in the House of Commons for Dublin several times, holding it briefly in 1835.1
Biographical information for this person is not yet complete.
Mentions of this person in the documents
The Colonial Despatches Team. Hamilton, George Alexander. The Colonial Despatches of Vancouver Island and British Columbia 1846-1871, Edition 2.2, ed. The Colonial Despatches Team. Victoria, B.C.: University of Victoria. https://bcgenesis.uvic.ca/hamilton_ga.html.

Last modified: 2020-12-02 13:40:34 -0800 (Wed, 02 Dec 2020) (SVN revision: 5008)